Goście

2023

PAWEŁ CZERNICH

Dziennikarz i wydawca Onetu. W swojej pracy zajmował się problemami edukacji, polityki i historii najnowszej. Od kilku lat razem z Dawidem Serafinem opisuje szereg nieprawidłowości i politycznych powiązań w Lasach Państwowych. Efektem ich pracy było m.in. odwołanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w 2021 r.

fot. Ringier Axel Springer Polska


Urszula Glensk

Profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego, badaczka literatury dokumentalnej. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jest laureatką naukowej Nagrody Prezesa Rady Ministrów za habilitację.

Autorka sześciu książek, m.in. Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918-1939 za którą otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” oraz biografii Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike.

Stworzyła Fundację No Border, aby pomagać uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Felietonistka „Notatnika Teatralnego”.

fot. Piotr Pflegel


IREK GRIN

Pisarz, menedżer kultury. Autor kilku książek. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwal. Wydawca w krakowskim wydawnictwie EMG. W latach 2013 – 2016 kurator literacki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016/2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2017-2018). Od 2018 dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, odpowiedzialny m.in. za miejskie nagrody literackie SILESIUS i ANGELUS, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, wydawnictwo Warstwy czy program Wrocławia – Miasta Literatury UNESCO. Członek Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.

fot. Piotr Pflegel


Georgina Gryboś-Szczepanik

Redaktorka Radia Kraków Kultura, gdzie prowadzi audycje Literacka Kavka dla niedorosłych poświęconą literaturze dla młodych odbiorczyń i odbiorców oraz piątkowy magazyn Dobre książki, w którym rozmawia z zaproszonymi gościniami i gośćmi o książkach. Prowadzi blog Literacka Kavka. 

Była redaktorką w Wydawnictwie Znak Emotikon.

Nominowana do nagrody PIKowy Laur w 12. edycji konkursu w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”.

W 2019 roku głosami czytelników i czytelniczek zwyciężyła w plebiscycie organizowanym przez opowiemci.pl w kategorii najlepszy Fanpage na Facebooku – poświęcony literaturze i czytelnictwu, a w 2021 roku otrzymała nagrodę w kategorii Dziennikarz/Dziennikarka literacka.

fot. Michał Ramus


JOANNA HAŃDEREK

Wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu, ekoetyki, podmiotowości zwierząt oraz globalnej sprawiedliwości i różnych form wykluczeń. Autorka „Filozofii wegańskiej”, „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”, red. „Wykluczenia?”. Działaczka społeczna. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, redaktorka „Zdania” i „Istoty”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Klubu Gaja, członkini rady głównej Kongresu Kobiet, ekspertka Green REV Institute. Felietonistka portalu KOD i portalu „Istota”, pisze dla „Fakty po mitach” i „Racji”. Od jedenastu lat prowadzi projekt społeczno-naukowy „Kultura wykluczenia?”. Razem z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki od trzech lat organizuje warsztaty antydyskryminacyjne „Horyzonty równości”, oraz „Festiwal równości”. W Radiu Kraków występuje w programie Piotra Jędrzejewskiego „Państwo filozofów”. W radiu Jezzkultura prowadzi swoją autorską audycję „Znaki, ślady, tropy” Ze wspaniałą ekipą zwierzolubów współtworzy Manifest Wegański. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga  


JACEK HARŁUKOWICZ

W zawodzie dziennikarza od 24 lat. Obecnie związany z redakcją Onet.pl, wcześniej przez 15 lat w „Gazecie Wyborczej”. Dwukrotny laureat Grand Press (kategoria „news”) i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, finalista Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (dwukrotnie) i Nagrody Radia Zet im. Janusza Woyciechowskiego. 

Autor m.in. cyklów o działce kupionej we Wrocławiu od Kościoła przez premiera Mateusza Morawieckiego, o „układzie wrocławskim” i sprowadzonych w czasie pandemii do Polski z Chin przez KGHM niezdatnych do niczego maseczkach, a także reportaży o polskich neonazistach.  

fot. Gazeta Wyborcza


DAMIAN KOWAL

Urodzony w 1990 roku w Legnicy. Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową, filozofię. Robił w życiu wiele rzeczy – pracował w muzeum, w sklepie, marketingu, zajmował się edukacją ekologiczną. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności w tymże. Wydał książki z wierszami Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha (Łódź 2016) oraz Pieśni (nagroda główna w konkursie Nowy Dokument Tekstowy, Łódź – Kraków 2020). Publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze” i „Stonerze Polskim”. Za Najmniejsze przeboje otrzymał III nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza (2017) oraz był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 w kategorii debiut roku. Jego powieść Ćwirowidło wyróżniono nagrodą główną w konkursie Proza Nieobca. Pisze również o muzyce, m.in. na swoim fanpage’u Nieskończona Studnia Potencjału, gdzie czasami tworzy także miksy. Jako volkhvy nagrał epki a mournful rhapsody in memory of cat (2012) oraz Death is death (2012), jako Efrēm wydał płytę Foli (2015). Ptasiarz, mikol, zbieracz kamieni. Lubi nudne sporty i muzykę ambient.

fot. Max Pflegel


KAROLINA KUSZLEWICZ

Adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisła, specjalizującej się w ochronie praw zwierząt i przyrody. Wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, autorka książek i publikacji specjalistycznych, w tym Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt. Twórczyni projektu edukacyjnego „Kuszlewicz w imieniu”, na który składa się blog i podcast o praktycznych aspektach wykorzystywania prawa w celu poprawy sytuacji zwierząt. Członkini Polskiego Towarzystwa Etycznego i Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniona za swoją pracę na rzecz zwierząt, m.in. przez Wolters Kluwer Polska i Gazetę Prawną. Założycielka Szkoły Dobrego Prawa.

fot. Bart Staszewski


MAŁGOSIA LEBDA

Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik, a także Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) został nagrodzony najważniejsza nagrodą poetycką w Polsce – Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky) i słoweński (tł. Katarina Šalamun-Biedrzycka), duński (tł. Frej Larsen i Paweł Partyka). Tłumaczenia na języki angielski, niemiecki, rumuński, a także kolejne książki w języku czeskim i włoskim – w procesie. Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”. Jej debiut prozatorski, książka Łakome, ukaże się w tym roku w Wydawnictwie ZNAK. Mieszka na wietrznej grani w Beskidzie Sądeckim i w Krakowie.

fot. Rafał Siderski


JUSTYNA NOWICKA

Redaktorka programowa Radia Kraków Kultura, autorka wywiadów i audycji publicystycznych.

Sługa rudego Józefa.

fot. Wojciech Nowicki


AGNIESZKA ORŁOWSKA

Instruktorka szkolenia psów, autorka książki „NIE!” oraz artykułów na temat tych zwierząt publikowanych w prasie codziennej i specjalistycznej, prelegentka seminariów i konferencji krajowych oraz międzynarodowych o tematyce kynologicznej, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego, asystentka kynologiczna Związku Kynologicznego w Polsce, członek założyciel i przewodnicząca Stowarzyszenia Terapii Wspomagającej „ALTERI”.

Jest także dyrektorką organizacyjną niemal wszystkich wydarzeń tworzonych przez EMG oraz główną producentką wydarzeń Fundacji Olgi Tokarczuk.

/fot. Piotr Pflegel/


Kasia Pilitowska

Z wykształcenia romanistka i dziennikarka, absolwentka dwuletniego Studium Podyplomowego Retoryki na UJ, tuż po obronie dyplomu na Uniwersytecie Rolniczym w Studium Ochrony Przyrody na Wydziale Leśnym. Wegetarianka, prowadzi dwa bary na krakowskim Kazimierzu Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Członkini kolektywu Siostry Rzeki i aktywistka ruchu miejskiego Akcja ratunkowa dla Krakowa, założycielka inicjatywy Zupa dla Ukrainy Kraków. Autorka książek kulinarnych: „Jajko” i „Ziemniak”.

Walczy o drzewa i miejską przyrodę, łączy ludzi.


DOROTA SUMIŃSKA

Z wykształcenie lekarka weterynarii, z zamiłowania miłośniczka i pilna obserwatorka Matki Natury. Wykonuje zawody – lekarki, pisarki i dziennikarki. Prywatnie mama, babcia, podróżniczka, wegetarianka z dążeniem do weganizmu ( zostały tylko jajka) i profesjonalna służąca dwudziestki zwierząt zabranych z niedoli. Zwierzęcą przepustką do jej domu zawsze była starość, choroba i kalectwo. Można więc uznać, że prowadzi dom starców dla zwierząt. Jej motto życiowe-  Nie zabijaj. Żyj i daj żyć innym. Bez względu na gatunek.


Olga Maria Szelc

Dziennikarka, redaktorka i edukatorka.

Autorka bloga Zapisane Chwilą i strony na Facebooku – „Książki pod ręką

Jako recenzentka i autorka wywiadów z pisarkami i pisarzami współpracuje z portalem Iceland News Polska (gazeta Polaków na Islandii w mieście partnerskim Wrocławia Reykjaviku), magazynem polsko-islandzkim ROK oraz z niezależnym portalem aglomeracji wrocławskiej.

Publikowała opowiadania w dwóch antologiach „U nas za stodołą” oraz „Nadodrzańskie opowieści grozy”. Autorka e-tomiku poetyckiego „Oczekiwanie” ilustrowanego pracami wrocławskiej artystki Katarzyny Śmigielskiej. 

Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem” według pomysłu i projektu Krystyny Paraszkiewicz-Pater. Publikacja ta, zawierająca opowiadania i wiersze bliskich, przyjaciół osób z niepełnosprawnościami, terminalnie chorych oraz wolontariuszy, została wydana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. 

Współpracowała także jako redaktorka z grupą wrocławskich przyrodników i aktywistów, którzy stworzyli unikatowy album „Park Grabiszyński. Miejska Puszcza”.

W roku 2021 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dziedzinie upowszechniania kultury, dzięki któremu powstała książka o artystkach z Teatru Kalambur.  
Współpracowała również ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, które we Wrocławiu prowadzi Pracownię i Galerię ArtBrut. W pracowni tworzą osoby z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi. Stowarzyszenie prowadzi integrację społeczną oraz poszukuje nowych form wsparcia dla twórców z niepełnosprawnościami. 

Jest także radną Osiedla Stare Miasto we Wrocławiu i członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.

fot. Joanna Stoga


OLGA WAJDOWICZ

Prawniczka, która zeszła na psy.
Instruktorka Szkolenia Psów Alteri, miłośniczka i hodowczyni psów rasy sznaucer olbrzym pieprz i sól – hodowla Ekstrawagancja FCI – ze swoimi psami zdobyła najważniejsze tytuły: Młodzieżowy Zwycięzca Świata, Zwycięzca Świata Weteran, Interchampion, Zwycięzca Europy Środkowo-Wschodniej, Champion Polski, Zwycięzca Klubu. Asystentka kynologiczna Związku Kynologicznego w Polsce specjalność Pinczery i Sznaucery.

Świadomą pracą z psami zajmuje się od 1995 roku szkoląc najpierw swoje psy, a następnie po wielu latach zdobywania doświadczenia, poszerzania umiejętności i wiedzy, robiąc z pasji swój zawód. Pasjonatka pracy węchowej psów, szczególnie mantrailingu czyli tropienia użytkowego, polegającego na poszukiwaniu ludzi po ich śladzie zapachowym. Prowadzi w Krakowie zajęcia tropienia dla wszystkich psów Mantrailing Kraków.

Zawodowo drugą nogą stoi w branży świata wirtualnego i IT, dopełniając w ten sposób swój obszar zainteresowań.

fot. własne


ŁUKASZ WOJTUSIK

Dziennikarz od lat związany z radiem. Autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, za który otrzymał nagrodę w konkursie im, redaktora Janusza Majki Podcast Roku /2022/ w kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby”. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski /2013/ dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury.

fot. Dawid Kozłowski


Aleksandra Zawadzka-Glinka

Behawiorysta zwierząt towarzyszących, Instruktor Szkolenia Psów Alteri.
Od 2009 roku prowadzi w Łodzi zajęcia praktyczne z psami i kotami, edukując początkujących opiekunów zwierząt w zakresie ich zachowań. Organizatorka licznych wykładów i warsztatów z zakresu komunikacji międzygatunkowej. Gość licznych audycji radiowych o tematyce pro-zwierzęcej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Obecnie objęła funkcję członka Rady Nadzorczej Fundacji „Iskierka”, gdzie wraz z przyjaciółmi niesie pomoc koniom oraz współorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu prawidłowej opieki nad zwierzętami.

Prywatnie, szczęśliwa opiekunka trzech kotów i dwóch psów. Pasjonatka swojego zawodu. Nadal wierzy, że traktowanie zwierząt w Polsce ulegnie diametralnej poprawie. Każdą wolną chwilę stara się spędzić z podopiecznymi Fundacji „Iskierka”.

/fot. Joanna Lamparska/


EWA ZGRABCZYŃSKA

Absolwentka Wydziału Biologii UAM, zoolożka, stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, aktywistka walcząca o prawa Osób Zwierzęcych oraz działająca przeciwko przemytowi i wykorzystywaniu zwierząt dzikich i egzotycznych, fermom futrzarskim i widowiskom cyrkowym z udziałem zwierząt, dyrektorka zoo w Poznaniu ratująca tygrysy z granicy polsko- białoruskiej oraz lwy i tygrysy z ogarniętej wojną Ukrainy.

/fot. Olga Maria Szelc/


Zobacz poprzednie edycje:

Goście KTOŚ, NIE COŚ 2022