Goście

2024

Prof. ANDRZEJ ELŻANOWSKI

Zoolog i bioetyk. Autor ponad stu prac naukowych, w tym wielu szeroko cytowanych w indeksowanych periodykach (w sumie 2756 razy, h-indeks 25). Przez 16 lat pracował w USA i RFN, m.in. jako stypendysta Smithsonian Institution i US National Research Council. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego (od 2011). Od wielu lat działa na rzecz poprawy losu zwierząt. Jako członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w pierwszej kadencji (1999–2003) spowodował wprowadzenie w Polsce skali inwazyjności doświadczeń i przyczynił się do zmian Ustawy o ochronie zwierząt (m.in. usunięcia wyjątków od zakazu uboju bez ogłuszania). Kierował kampanią, która doprowadziła do przyjęcia w r. 2005 Ustawy o doświadczeniach dającej duże uprawnienia komisjom etycznym. Był wiodącym współautorem wyjściowego projektu ostatniej nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (z 2010 r.), architektem kampanii (2012–2014) przeciwko ubojowi rytualnemu i wiodącym krytykiem rządowego projektu Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych, co doprowadziło do jej ulepszenia. Członek 1 Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (kadencja 2020–2023). Wspiera autorytetem bieżące kampanie przeciwko brutalnej eksploatacji zwierząt. Od 1983 wegetarianin, od 2013 weganin.


Urszula Glensk

Profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego, badaczka literatury dokumentalnej. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jest laureatką naukowej Nagrody Prezesa Rady Ministrów za habilitację.

Autorka sześciu książek, m.in. Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918-1939 za którą otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” oraz biografii Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike.

Stworzyła Fundację No Border, aby pomagać uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Felietonistka „Notatnika Teatralnego”.

fot. Piotr Pflegel


JANA KARPIENKO

Tłumaczy, organizuje, pisze.

Asystentka Olgi Tokarczuk i koordynatorka Fundacji Olgi Tokarczuk. Tłumaczenia, własne teksty i wywiady publikowała w „Twórczości”, „Odrze”, „Nowej Polszy” i na portalu „Rozstaje.Art”. Była tłumaczką szamana syberyjskiego, współpracowała z dokumentalnym Teatrem Na Faktach.

fot. Rafał Komorowski


michał książek

Poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog.

Publikował w „Polityce”, „Lesie Polskim”, „Twórczości”. Współpracownik kwartalnika „Przekrój”.

Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za książkę Jakuck. Słownik miejsca. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku za Naukę o ptakach. Za ten tom był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz do nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszą debiutancka książkę poetycką roku 2014.

Za reportaż Droga 816 nagrodzony Nagrodą Literacką Gdynia 2016 w kategorii esej, Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2015 oraz Nagrodą Magellana 2016. „Droga 816” przyniosła też nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki, do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2016 w kategorii proza, do Nagrody im. Beaty Pawlak w 2016. W 2018 roku książka ukazała się w przekładzie na język niemiecki.

W 2018 Książek został nagrodzony Orfeuszem Mazurskim za tom poezji Północny wschód.

fot. Andrzej Sidor


KAROLINA KUSZLEWICZ

Adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisła, specjalizującej się w ochronie praw zwierząt i przyrody. Wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, autorka książek i publikacji specjalistycznych, w tym Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt. Twórczyni projektu edukacyjnego „Kuszlewicz w imieniu”, na który składa się blog i podcast o praktycznych aspektach wykorzystywania prawa w celu poprawy sytuacji zwierząt. Członkini Polskiego Towarzystwa Etycznego i Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniona za swoją pracę na rzecz zwierząt, m.in. przez Wolters Kluwer Polska i Gazetę Prawną. Założycielka Szkoły Dobrego Prawa.

fot. Bart Staszewski


dr robert maślak

dr Robert Maślak – biolog, adiunkt w Zakładzie Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista z zakresu zachowania i dobrostanu zwierząt nieudomowionych w niewoli oraz ochrony przyrody.

Współautor projektu dotyczącego zachowania i dobrostanu niedźwiedzi. Zaangażowany w inicjatywy dotyczące humanitarnej ochrony zwierząt, ochrony środowiska i klimatu. Uczestnik i obserwator sceny politycznej zainteresowany zwłaszcza problematyką wykorzystywania zwierząt w różnych dziedzinach gospodarki (myślistwo, rolnictwo, rozrywka)i  systemowych zmian w zakresie poprawy warunków ich życia.

fot. Mariusz Masłosz


adrian sosnowski

Twórca i gospodarz podcastu Wegaństwo, w którym od 2022 roku wraz z gośćmi wgryza się w weganizm i rozmawia o zwierzętach, kuchni, klimacie i polityce, tym samym poszerzając roślinne horyzonty słuchaczy.

Na przestrzeni ponad 100 odcinków przeprowadził szereg rozmów z przedstawicielami najważniejszych organizacji prozwierzęcych w kraju, aktywistami, naukowcami, przedsiębiorcami. W podcaście przybliża nurty i obszary walki o zwierzęta, dotyka kwestii spornych i zagłębia się w dylematy moralne, tym samym pomagając zrozumieć złożoność koncepcji weganizmu.

Z wykształcenia filolog polski, zawodowo brand manager w branży outdoorowej, prywatnie miłośnik kotów, górskich szlaków i wegańskiej kuchni.

fot. Lidia Sosnowska


katarzyna sudnik

Katarzyna Sudnik, dziennikarka i reporterka, przez ponad 20 lat była związana z Telewizją Polską, gdzie prowadziła i redagowała programy o tematyce medycznej. Pracowała również w redakcji reportażu oraz regionalnej telewizji Echo24. Interesuje się głównie tematyką społeczną i zdrowiem, szczególnie profilaktyką. Poza pracą uwielbia zwierzęta – ma dwa psy ze schroniska – Leona i Lunę, choć marzy o tym, by mieć ich znacznie więcej. Aktywnie wspiera stowarzyszenia i fundacje pro zwierzęce. Na co dzień używa feminatywów i nie razi ją, a już na pewno nie śmieszy „ministra”, ani „gościni”. Poza tym lubi zwiedzać nowe miejsca, szczególnie ciepłe, słoneczne kraje. 

fot. Krzysztof Milewski


Dr Ewa Woydyłło

Z wykształcenia historyk sztuki, dziennikarka, psycholożka i wykładowczyni. Specjalistka i superwizorka terapii uzależnień, psychoterapeutka i publicystka zaangażowana w sprawy społeczne. Wśród wyróżnień i nagród najwyżej ceni Medal św. Jerzego przyznany przez Tygodnik Powszechny „za walkę ze smokiem alkoholizmu”, Nagrodę Teofrasta przyznaną przez czytelników miesięcznika „Charaktery” oraz odznaczenie Ministra sprawiedliwości za wkład w tworzenie oddziałów terapeutycznych dla uzależnionych w więzieniach. Jest autorką książek psychologicznych, m.in. Rak duszy: o alkoholizmie Sekrety kobiet, My rodzice dorosłych dzieci, Dobra pamięć, zła pamięć, Żal po stracie: lekcje akceptacji, Nasz bieg z przeszkodami: o wrażliwości i inności. Działa w Kongresie Kobiet, a dla rozrywki kolekcjonuje puchary i statuetki, jakie zdobywa w amatorskich turniejach tenisowych, m.in. w dziennikarskim klubie Mediatenis.

fot.Zobacz poprzednie edycje:

GOŚCIE KTOŚ, NIE COŚ 2023

Goście KTOŚ, NIE COŚ 2022