2025

Paweł Czernich – dziennikarz i wydawca Onetu. W swojej pracy zajmował się problemami edukacji, polityki i historii najnowszej. Od kilku lat razem z Dawidem Serafinem opisuje szereg nieprawidłowości i politycznych powiązań w Lasach Państwowych. Efektem ich pracy było m.in. odwołanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w 2021 r.

Michał Fuja – jest reporterem i dokumentalistą od kilkunastu lat związanym z telewizją TVN. Dwukrotny zdobywca nagrody Grand Press. Współpracował z programami Rozmowy w Toku i Uwaga! a w ostatnich latach skupia się głównie na tworzeniu reportaży z cyklu Superwizjer. Zajmuje się śledztwami, interwencjami oraz dziennikarstwem wcieleniowym. Wiele z nich dotyczyło patologii na polowaniach. Wspólnie z fotografem i podróżnikiem Piotrem Charą ujawnił proceder polowań na ptaki na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. W cyklu reportaży o „Królu kłusowników” przybliżył z kolei niezwykle brutalne i zakrapiane alkoholem polowania organizowane przez profesora medycyny, byłego prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, na których ginęły nie tylko zwierzęta, ale również ludzie.

Urszula Glensk – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jurorka Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (w latach 2019–2021). Opublikowała prawie 200 artykułów naukowych i publicystycznych oraz pięć książek, m.in. monografię „Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918–1939”, za którą dostała Nagrodę Historyczną „Polityki”. Za wysoko ocenioną habilitację otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Biografia „Hirszfeldowie – zrozumieć krew” była nominowana do Nagrody Nike, została wyróżniona Nagrodą Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrodą Specjalną Leopoldina. Stworzyła „Fundację No Border”, aby pomagać uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.

Noemi Grin – studentka III roku Artes Liberales, pracuje nad tym, by w przyszłości móc zajmować się szeroko pojętymi aspektami komunikacji, propagandy i języka.

Jana Karpienko – tłumaczy, organizuje, pisze. Asystentka Olgi Tokarczuk i koordynatorka Fundacji Olgi Tokarczuk. Publikowała w „Twórczości”, „Odrze”, „Tlenie literackim”, „Zakładzie” i „Suburbii”. Była tłumaczką szamana syberyjskiego, współpracowała z dokumentalnym Teatrem Na Faktach.

Karolina Kuszlewicz – adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisłą, ekofeministka, obrończyni praw zwierząt i przyrody w procesach sądowych, od lat współpracująca z organizacjami pozarządowymi. W 2016 roku doprowadziła do wydania pierwszego w historii wyroku Sądu Najwyższego w sprawie humanitarnej ochrony ryb. Aktualnie zaangażowana jest w sprawy dotyczące m.in. przemocy wobec zwierząt domowych, odstrzału wilków czy naruszania miejsc gawrowania niedźwiedzi. Zajmuje się także ochroną rzek, występując w procesie manipulowania przepływem wody na Wiśle oraz obroną aktywistek i aktywistów antyłowieckich. Autorka publikacji specjalistycznych, w tym książek: Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt oraz Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik. Rzeczniczka ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Wykłada na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka Szkoły Dobrego Prawa. Autorka „koncepcji prawa wrażliwego”, którą opublikowała w książce Zoopolis. W 2017 r. nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra”. Prowadzi portal edukacyjny o prawach zwierząt i przyrody Kuszlewicz w imieniu. Fascynuje ją zagadnienie głębokiej relacji ze zwierzętami i przyrodą, w tym żałoby międzygatunkowej.

Katarzyna Pilitowska – z wykształcenia romanistka i dziennikarka, absolwentka dwuletniego Studium Podyplomowego Retoryki na UJ, oraz na Uniwersytecie Rolniczym – Studium Ochrony Przyrody na Wydziale Leśnym. Jest weganką, prowadzi restaurację śniadaniową na krakowskim Kazimierzu – Ranny Ptaszek. Członkini kolektywu Siostry Rzeki i aktywistka ruchu miejskiego Koalicja Ruchów Krakowskich Wspólnie dla miasta, założycielka inicjatywy Zupa dla Ukrainy Kraków. Autorka książek kulinarnych: „Jajko” i „Ziemniak”. Na instagramie prowadzi cykle „Dzień dobry Krakowie” i „Rośliny Krakowa zanim je skoszą”. Walczy o drzewa i miejską przyrodę, łączy ludzi wokół stołu i idei szacunku dla wszelkich istot.

Robert Skrzypczyński –

Dorota Sumińska – lekarka weterynarii, publicystka, propagatorka dobrego traktowania zwierząt i autorka wielu książek – poradników, biografii, reportaży podróżniczych, literatury faktu, powieści dla dorosłych i dla dzieci. Prowadziła programy telewizyjne i audycje radiowe poświęcone zwierzętom. Od lutego 2022 prowadzi wraz córką Martą Stachowiak program na kanale YouTube Sumińska – Zwierzę Ci się.

Olga Wajdowicz – prawniczka, która zeszła na psy. Instruktorka Szkolenia Psów Alteri, miłośniczka i hodowczyni psów rasy sznaucer olbrzym pieprz i sól – hodowla Ekstrawagancja FCI – ze swoimi psami zdobyła najważniejsze tytuły: Młodzieżowy Zwycięzca Świata, Zwycięzca Świata Weteran, Interchampion, Zwycięzca Europy Środkowo-Wschodniej, Champion Polski, Zwycięzca Klubu. Asystentka kynologiczna Związku Kynologicznego w Polsce specjalność Pinczery i Sznaucery.
Świadomą pracą z psami zajmuje się od 1995 roku szkoląc najpierw swoje psy, a następnie po wielu latach zdobywania doświadczenia, poszerzania umiejętności i wiedzy, robiąc z hobby swój zawód. Pasjonatka pracy węchowej psów, szczególnie mantrailingu czyli tropienia użytkowego, polegającego na poszukiwaniu ludzi po ich śladzie zapachowym. Prowadzi w Krakowie zajęcia tropienia dla wszystkich psów Mantrailing Kraków.
Zawodowo drugą nogą zajmuje się projektowaniem treści, UX Writingiem i szeroko rozumianą pracą z tekstem.

Ewa Woydyłło – dr psychologii klinicznej, psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień. Autorka książek psychologicznych, w których skupia się mniej na ludzkich problemach, a bardziej na rozwiązaniach.
Zobacz poprzednie edycje: