DOROTA CZOPYK
Z wykształcenia filolożka orientalna, z zawodu nauczycielka języka polskiego jako obcego. Z zamiłowania rowerzystka, wegetariańska kucharka, ogrodniczka i zapalona czytelniczka. Uwielbia też spacerować w przyrodzie, ćwiczyć jogę, tworzyć rękodzieło i słuchać podcastów.
W 2015 roku przeprowadziła się z Krakowa do małej miejscowości w Beskidzie Niskim i od tamtego czasu prowadzi bloga EkoEksperymenty na którym dzieli się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i inspiracjami z prostego życia blisko natury.
/fot. Anna Warzyńska/
Urszula Glensk (1967)
Literaturoznawczyni, krytyczka literacka, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od 2019 roku jest w jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Opublikowała prawie 200 artykułów naukowych i publicystycznych oraz pięć książek, m.in. monografię Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918-1939, za którą dostała Nagrodę Historyczną „Polityki”. Za „wysoko ocenioną” habilitację otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.
Najnowsza książka, biografia Hirszfeldowie – zrozumieć krew, była nominowana do Nagrody Nike, została wyróżniona Nagrodą Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrodą Specjalną Leopoldina.
/fot. EMG/
Irek Grin (1969)
Pisarz, menedżer kultury. Autor kilku książek. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwal. Wydawca w krakowskim wydawnictwie EMG. W latach 2013 – 2016 kurator literacki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016/2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2017-2018). Od 2018 dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, odpowiedzialny m.in. za miejskie nagrody literackie SILESIUS i ANGELUS, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, wydawnictwo Warstwy czy program Wrocławia – Miasta Literatury UNESCO. Członek Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.
/fot. EMG/
Małgorzata Lebda (1985)
Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni tom to Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky). Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Naukowczyni zainteresowana: związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką. Fotografka. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”).
Mieszka w Krakowie. Pracuje nad debiutem prozatorskim.
/fot. Rafał Siderski/
EWA MAŃKOWSKA-GRIN (1964)
Jest malarką, właścicielką wydawnictwa EMG, inspiratorką i redaktorką prowadzącą serie wydawnicze „Architektura jest najważniejsza”, „Żydowscy obywatele Krakowa”, „ Z głową” (jedyna w Polsce seria społeczno-obyczajowa dla całej rodziny) oraz „Ktoś, nie coś”. Za tomy „Sztuka i kultura” oraz „Kuchnia i kultura” z serii „Żydowscy obywatele Krakowa” otrzymała w 2020 roku Nagrodę Krakowa Miasta Literatury. Ukończyła Wydział Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a studia podyplomowe odbyła na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii. Jej obrazy prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest związana z Krakowem i Beskidem Niskim.
Stąd od 08.09.2022 będzie można oglądać serię pasteli i akwareli jej autorstwa w Starym Domu Zdrojowym w Wysowej Zdrój. Wystawa pt. ” Krajobraz jako Ktoś” opisze wszystkie pory roku Ropek – sioła w Beskidzie Niskim.
/fot. Adrian Fichman/
Menthol architects
Interdyscyplinarne biuro projektowe, które serwuje świeże pomysły i architekturę zrównoważoną. Pracownia z sukcesem eksploruje różne obszary dziedzin projektowych od wzornictwa przemysłowego do architektury i urbanistyki. W swojej pracy menthol architects za nadrzędną uważa twórczość będącą wynikiem szerokiej analizy i współpracy, odpowiadającą na potrzeby, powstającą w poszanowaniu natury i czerpiącą korzyści z jej dóbr odnawialnych, tworzącą przyjazne miejsca do życia niezależnie od skali i dającą radość przyszłym odbiorcom.
Reprezentujemy ruch architektoniczny zwany „architekturą naturalną”, który bada pragnienie ludzkości, aby ponownie połączyć się ze środowiskiem naturalnym poprzez środowisko zbudowane. Ruch ma na celu stworzenie bardziej harmonijnej relacji między człowiekiem a naturą poprzez zbadanie, co to znaczy projektować z myślą o naturze. Nasze zaangażowanie w tworzenie zrównoważonych projektów jest wpisane na stałe do procesu projektowania, w celu osiągnięcia korzyści dla społeczności jak i środowiska naturalnego.
fot. Jerzy Wypych – od lewej Szymon Tobias, Liliana Krzycka, (Tymek-dog), Rafał Pieszko
DANIEL PETRYCZKIEWICZ (1976)
Fotograf, bloger, aktywista, pasjonat rzeczy małych, dzikich i lokalnych. Fotografuje od ponad 15 lat. Absolwent Akademii Fotografii Tomasza Tomaszewskiego oraz warsztatów prowadzonych przez OOF Academy Tomasza Drzewińskiego. Absolwent pierwszego rocznika Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera przy Instytucie Reportażu w Warszawie.
Autor wystaw: Meandry 2015 oraz #NoBeautyInPlastic 2019 oraz Drzewa i Ludzie 2021. Laureat nagrody publiczności za projekt społeczny roku 2019 w plebiscycie portalu Ulica Ekologiczna. Teksty i fotoreportaże o tematyce ekologicznej publikował m.in. w Magazynie Pismo.
/fot. Daniel Petryczkiewicz/
Kasia Pilitowska
Z wykształcenia romanistka i dziennikarka, absolwentka dwuletniego Studium Podyplomowego Retoryki na UJ, tuż po obronie dyplomu na Uniwersytecie Rolniczym w Studium Ochrony Przyrody na Wydziale Leśnym. Wegetarianka, prowadzi dwa bary na krakowskim Kazimierzu Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Członkini kolektywu Siostry Rzeki i aktywistka ruchu miejskiego Akcja ratunkowa dla Krakowa, założycielka inicjatywy Zupa dla Ukrainy Kraków. Autorka książek kulinarnych: „Jajko” i „Ziemniak”.
Walczy o drzewa i miejską przyrodę, łączy ludzi.
Radek Rak
Pisarz i lekarz weterynarii. Pochodzi z Dębicy, mieszka w Krakowie. Za powieść „Baśń o wężowym sercu” otrzymał Nagrodę Literacką Nike oraz nagrody z dziedziny literatury fantastycznej. Pierwszy tom najnowszej powieści, „Agla”, otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO. „Agla” jest książką o naturze i o owadach, choć wydaje się, że wcale nie.
/fot. Mikołaj Starzyński/
Michał Rusinek (1972)
Urodził się w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie zajmuje się retoryką oraz prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.
/fot. Edyta Dufaj/
BARBARA SADURSKA
Prawniczka, pisarka. Laureatka Nagrody im. W. Gombrowicza za zbiór opowiadań pt. Mapa (Nisza 2019). Pisze głównie opowiadania i krótkie prozy. Jej teksty pojawiały się w Twórczości, Piśmie – Magazynie Opinii, Miesięczniku Znak oraz w Wizjach, Kontencie i Stronie czynnej. Jest współautorką (z Jerzym Franczakiem) gry fabularnej FABU. Na UJ prowadzi warsztaty pisania prozy.
Mieszka w Krakowie z kotami: Too-Tiki i panem Petsonem oraz z psem o imieniu Tove.
/fot. Weronika Ławniczak dla Vogue Polska/
RAFAŁ SIDERSKI (1984)
Artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku Wydał książkę Wyjedź Zostań.
W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub
jest „gdzieś”.
/fot. Bartek Warzecha/
Kamila Służewska ( 1980)
Mieszka i pracuje we Wrocławiu, architektka krajobrazu, inspektorka nadzoru terenów zieleni. Ukończyła studia w Katedrze Sztuki, na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie. Od w 2005 roku pracuje w zawodzie, a od 2010 prowadzi we Wrocławiu własną pracownię architektury krajobrazu Warsztat Zieleni, wykonując projekty zieleni przy budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, dla przestrzeni publicznych i dla terenów zieleni tj. skwery, zieleńce, parki. Ale też pochyla się czule nad projektem ogrodu przydomowego, czy też wykonuje opracowania tj.: inwentaryzacje i operaty dendrologiczne. Od 2008 do 2013 wykładowczyni/trenerka w niepublicznych placówkach edukacyjnych w zakresie projektowania ogrodów, Pylon, Warszawa. Autorka i współautorka nagradzanych i wyróżnianych projektów konkursowych, autorka wielu artykułów traktujących o zieleni – pisma: „Zieleń Miejska”, „Ogrody”.
/fot. Agnieszka Przybyłowicz/
Olga Maria Szelc
Dziennikarka, redaktorka i edukatorka. Pracuje w Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej” we Wrocławiu, prowadzi spotkania literackie i osiedlowe w projekcie Kawiarnia Sąsiedzka. Prowadzi również blog i stronę na Facebooku – „Książki pod ręką”, na których dzieli się swoimi czytelniczymi fascynacjami.
Jako recenzentka współpracuje z portalem Iceland News Polska (gazeta Polaków na Islandii w mieście partnerskim Wrocławia Reykjaviku) i magazynem polsko-islandzkim ROK. Publikowała opowiadania w dwóch antologiach „U nas za stodołą” oraz „Nadodrzańskie opowieści grozy”. Autorka e-tomiku poetyckiego „Oczekiwanie” ilustrowanego pracami wrocławskiej artystki Katarzyny Śmigielskiej.
Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem” według pomysłu i projektu Krystyny Paraszkiewicz-Pater. Publikacja ta, zawierająca opowiadania i wiersze bliskich, przyjaciół osób z niepełnosprawnościami, terminalnie chorych oraz wolontariuszy, została wydana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Współpracowała także jako redaktorka z grupą wrocławskich aktywistów i przyrodników, którzy stworzyli unikatowy album „Park Grabiszyński. Miejska Puszcza”.
W roku 2021 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dziedzinie upowszechniania kultury, dzięki któremu powstała książka „Kobiety z Teatru Kalambur. Herstoria” (obecnie w procesie publikacji). Współpracowała również ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, które we Wrocławiu prowadzi Pracownię i Galerię ArtBrut.
W pracowni tworzą osoby z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi. Stowarzyszenie prowadzi integrację społeczną oraz poszukuje nowych form wsparcia dla twórców z niepełnosprawnościami. Jest także radną Osiedla Stare Miasto we Wrocławiu i członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.
/fot. Joanna Stoga/
MAGDALENA ŚRODA
Profesor UW. Dr hab., pracuje w Zakładzie Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Idee, normy i wartości moralne” (1994), „Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze” (1995), „Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne” (1998). „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010). „Obcy, inny, wykluczony” (2020).
Od 1993 jest redaktorem ETYKI oraz Rady Naukowej PRZEGLĄDU FILOZOFICZNEGO; Jest ekspertką Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie; założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas, współzałożycielką Kongresu Kobiet, przewodniczącą Rady Fundacji na rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Jest uczestniczką licznych staży i stypendiów zagranicznych (m.in. USA, Francja, Belgia). W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest stałą felietonistką „Gazety Wyborczej”.
/fot. Max Pflegel/
Olga Wajdowicz
Prawniczka, która zeszła na psy.
Instruktorka Szkolenia Psów Alteri, hodowczyni psów rasy sznaucer olbrzym pieprz i sól – hodowla Ekstrawagancja FCI – ze swoimi psami zdobyła najważniejsze tytuły: Młodzieżowy Zwycięzca Świata, Zwycięzca Świata Weteran, Interchampion, Zwycięzca Europy Środkowo-Wschodniej, Champion Polski, Zwycięzca Klubu. Asystentka kynologiczna Związku Kynologicznego w Polsce specjalność Pinczery i Sznaucery.
Rodzinne tradycje ułańskie i kynologiczne musiały być kontynuowane. Świadomą pracą z psami zajmuje się od 1995 roku szkoląc najpierw swoje psy w zakresie podstawowego posłuszeństwa, pracy z wykorzystaniem klikera, pracy węchowej, przygotowując do egzaminów PT i testów psychicznych, a następnie po wielu latach zdobywania doświadczenia, poszerzania umiejętności i wiedzy, robiąc z pasji swój zawód. Pasjonatka pracy węchowej psów, szczególnie mantrailingu (tropienia użytkowego). Prowadzi w Krakowie zajęcia tropienia dla wszystkich psów.
Zawodowo drugą nogą stoi w branży świata wirtualnego i IT, dopełniajac w ten sposób swój obszar zainteresowań.
/fot. Agata Jeżewska/
Aleksandra Zawadzka-Glinka
Behawiorysta zwierząt towarzyszących, Instruktor Szkolenia Psów Alteri.
Od 2009 roku prowadzi w Łodzi zajęcia praktyczne z psami i kotami, edukując początkujących opiekunów zwierząt w zakresie ich zachowań. Organizatorka licznych wykładów i warsztatów z zakresu komunikacji międzygatunkowej. Gość licznych audycji radiowych o tematyce pro-zwierzęcej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Obecnie objęła funkcję członka Rady Nadzorczej Fundacji „Iskierka”, gdzie wraz z przyjaciółmi niesie pomoc koniom oraz współorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu prawidłowej opieki nad zwierzętami.
Prywatnie, szczęśliwa opiekunka trzech kotów i dwóch psów. Pasjonatka swojego zawodu. Nadal wierzy, że traktowanie zwierząt w Polsce ulegnie diametralnej poprawie. Każdą wolną chwilę stara się spędzić z podopiecznymi Fundacji „Iskierka”.
/fot. Joanna Lamparska/
EWA ZGRABCZYŃSKA
Absolwentka Wydziału Biologii UAM, zoolożka, stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, aktywistka walcząca o prawa Osób Zwierzęcych oraz działająca przeciwko przemytowi i wykorzystywaniu zwierząt dzikich i egzotycznych, fermom futrzarskim i widowiskom cyrkowym z udziałem zwierząt, dyrektorka zoo w Poznaniu ratująca tygrysy z granicy polsko- białoruskiej oraz lwy i tygrysy z ogarniętej wojną Ukrainy.
/fot. Małgorzata Chodyła/